Siz qeydiyyatdan keçən istifadəçilər arasında deyilsiniz.Xahiş edirik qeydiyyatdan keçin.

Join the forum, it's quick and easy

Siz qeydiyyatdan keçən istifadəçilər arasında deyilsiniz.Xahiş edirik qeydiyyatdan keçin.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
The 2009 Haeundae Sand Festival

B.e. İyun 01, 2009 10:23 pm tarafından Admin

2009 Haeundae Qum Festivalı (The 2009 Haeundae Sand Festival) Busan Haeundae Sahilinde başladı. Ziyarətçilər festivalda düzəldilən qum heykəlləri görebilərlər. Festival Cümə günü başladı İyul ayının 1 də bitəcək. [NEWSIS, 01.06.2009]

Əgər bir nəfər görmədiyi şeyə inanmırsa, onda? 01001253

Hankook Chinaware

B.e. İyun 01, 2009 10:33 pm tarafından Admin

Müştərilərin ənənəvi Koreya əşyalarını və maskalarını bəyənməsiylə Seulda , bunun üçün Hankook Chinaware Ofisində sərgi açıldı.

[30 May 2009 / YONHAP]

Əgər bir nəfər görmədiyi şeyə inanmırsa, onda? Efiioz

Milli koreya mətbəxindən tort fuarı

Ş. May 09, 2009 7:06 pm tarafından Admin

Koreyanın milli tort istehsalçısı olan Jamisoonun prezidenti Shin Bong-geum, Mayın 8-i "tteok" yəni milli Koreya (düyü) tortlarını təşkil etdiyi festivalda təqdim etdi.

Əgər bir nəfər görmədiyi şeyə inanmırsa, onda? Pyh2009050802100034100pk

5 posters

Əgər bir nəfər görmədiyi şeyə inanmırsa, onda?

Admin
    Admin
    Admin

İsmarıc sayı : 33
    Şəhər/ölkə : Koreya

Əgər bir nəfər görmədiyi şeyə inanmırsa, onda? Empty Əgər bir nəfər görmədiyi şeyə inanmırsa, onda?

Yeni mövzu tarafından Admin Ş. May 09, 2009 9:51 pm

Əgər bir nəfər görmədiyi şeyə inanmırsa, ona necə ALLAHI(CC) sübut edərsiniz?
    Gunel

İsmarıc sayı : 15
    Şəhər/ölkə : Cenubi Korea Seul

Əgər bir nəfər görmədiyi şeyə inanmırsa, onda? Empty Geri: Əgər bir nəfər görmədiyi şeyə inanmırsa, onda?

Yeni mövzu tarafından Gunel Ş. May 09, 2009 10:05 pm

Mence hec Allahi subut etmeye bele ehtiyac yoxdu...Onun varligina zerre qeder de olsa shubhe etmek olmaz...

Amma eger bele bir veziyyet alinarsa....dushunurem ki Yer kuresinde, butun bu galaktikada gozle gore bilmesek de varligina emin oldugumuz bir sira sheyler var. Mes.: insan shuuru ve ya insan agli...yeni hec kes bize konkret suretde agli gostere bilmez..Amma hami onun olduguna shubhesiz inanir (duzdu agildan mehrum olanlar da var...amma yene de mehrum olsalar da bashqalarinda onun olduguna inanirlar) Ya da meselen elmi cehetden baxsaq sade bir misal getirim. Agirliq quvvesi. (sehv elemiremse Arximed kesf elemisdi).Yeni sozum ondadi ki her bir insan agirliq quvvesinin olmasina inanir ve hetta bunu ders chercivesinde bele oyrenir.Amma hec kes konkret olaraq onu gormur...onu gormemeyimiz onun olmamagi anlamina gelmez...Biz onun varligini HISS EDIRIK. bunlar cox kicik bir misal idi... Umid edirem ki nedemek istediyimi basa dusduz...
    Allah ise her sheyden ve hamidan ustundu... Onun varligina inanmayanlar, shubhe edenler olsa da, qachilmaz axiret gununde hami,hami, hami bundan emin olacaq.... Smile
    Admin
    Admin
    Admin

İsmarıc sayı : 33
    Şəhər/ölkə : Koreya

Əgər bir nəfər görmədiyi şeyə inanmırsa, onda? Empty Geri: Əgər bir nəfər görmədiyi şeyə inanmırsa, onda?

Yeni mövzu tarafından Admin Ş. May 09, 2009 10:25 pm

Günel, mövzudan uzaqlaşdın ee sən Smile

Bax, məsələn mən deyirəm ki, (ƏSTƏGFRULLAH) Allaha(cc) inanmıram.

Bir çoxları külek,nyutonun cazibə qüvvəsi ve s. misal getirirlər.Unutmayın ki onların müəyyən xassələri var ve ona görə də onları hiss edirik.O ki qaldi Allaha onun sübutu haqda heç bir şey yoxdur.Eger Allahı hiss edirsinizsə mənə sübut gətirin.Birdə mənə elə gəlir ki insan çətinliyə düşdüyündən,qorxudan və.s baş verəndə bunu Allahla və s. bağlayır.Həyat səviyyəsi yüksəldikcə Allahı yada salan da az olur.Boş yerə deyil ki insan ancaq çətin zamanda Allahı yadına salır.Mənim bir neçə sualıma cavab verin!
    1.Allahın varlığını nece sübut ede bilərsiniz?
    2.Tutalım ki O var,bəs onda onu kim yaradıb?
    3.Nəyə görə inkişaf etmiş ölkələrdə Allaha inananlar daha azdır?Təsəvvür edin ki, elmi patentlərin 97 faizini əlinde cəmleşdirən 10-15 inkişaf etmiş dövletde Ateistler milyonlarladır.Amma inkişaf etmekde olan ölkələrdə ise çoxdur.
    Azer
    Azer
    Admin

İsmarıc sayı : 40
    Şəhər/ölkə : Suwon

Yeni mövzu tarafından Azer B. May 10, 2009 7:06 am

Admin yazıb:Günel, mövzudan uzaqlaşdın ee sən Smile

Bax, məsələn mən deyirəm ki, (ƏSTƏGFRULLAH) Allaha(cc) inanmıram.

Bir çoxları külek,nyutonun cazibə qüvvəsi ve s. misal getirirlər.Unutmayın ki onların müəyyən xassələri var ve ona görə də onları hiss edirik.O ki qaldi Allaha onun sübutu haqda heç bir şey yoxdur.Eger Allahı hiss edirsinizsə mənə sübut gətirin.Birdə mənə elə gəlir ki insan çətinliyə düşdüyündən,qorxudan və.s baş verəndə bunu Allahla və s. bağlayır.Həyat səviyyəsi yüksəldikcə Allahı yada salan da az olur.Boş yerə deyil ki insan ancaq çətin zamanda Allahı yadına salır.Mənim bir neçə sualıma cavab verin!
    1.Allahın varlığını nece sübut ede bilərsiniz?
    2.Tutalım ki O var,bəs onda onu kim yaradıb?
    3.Nəyə görə inkişaf etmiş ölkələrdə Allaha inananlar daha azdır?Təsəvvür edin ki, elmi patentlərin 97 faizini əlinde cəmleşdirən 10-15 inkişaf etmiş dövletde Ateistler milyonlarladır.Amma inkişaf etmekde olan ölkələrdə ise çoxdur.
    Emin yaxşl suallar vermisən amma bunlara cavab vermek çox uzun bir işdi. Mən çalışacaq mümkün qədər qısa cavab verim.
    Quranda deyilir ki Allahın varlığını inanmaq üçün bir ətrafınıza baxın görün hər şey necədə mükəmmən yaradılıb.
    Mən şəxsən Allaha inanmayanlara həmişə qısa şəkildə belə sual verirəm. Yer nədən əmələ gəlib? Bilənlər bilir ki Yer böyük partlayışdan əmələ gəlib bəs onda böyük partlayış zamanı olan həmən o maddələr hardan yaranıb tutaq ki elm bilməsədə məsələ üçün onlardan ondan əvvəlki bir prosesdə yaranıb bəs orda iştirak edən maddələr haradan yaranıb bu qayda ilə sual verə verə getsək axırda görürük ki son anda nəyinsə necə yarandığını sübut etmək qəti mümkün olmur. Deməli belə bir şey çıxır ki insan acızdır və daha Ali bir varlıq var. Bu da Allahdır.
    Quranda təxminən belə bir sürə var ki elə şeylər var ki insanlar onu anlaya bilməyəcək.Bu özüdə bir sübut deyilmi?
    2) Onu Heç kəs yaratmayıb o YAradandır.
    3) İnkişaf etmiş ölkələrə gəlincə. Mən deyirəm və hər kəs bilsin ki Azərbaycan dünyada ateistlerin sayına görə səhv etmirəmsə 3-cü yerdədir! Biabırcılıq! Bunu hər halda Koreyada olan zaman hər kəs hiss edir Bizdə həmişə deyirlər ki Azərbaycanda din ona görə yoxdurki biz SSSR-nin tərkibində olmuşuq yaxşı bəs ÖZbəkistan olmayıb bəyəm? Koreyada maşallah kifayət qədər təhsilli gənclərimiz var bəs məscidə gedən gənclərimiz var mi? 2-3 nəfər yəqin. Bu onu göstərir ki burada inkişaf etmək heşdə əsas prinsip deyil. Ancaq bununla yanaşı inkişafın təsiri var. Onunda səbəbi sadədir İnsan həmişə inkişaf etmək üçün yaşayır və din ona yol göstərir əgər siz artıq özünüzü inkişaf etmiş(pullu, ağıllı....) hesab edirsinizsə onda Allaha Əstəğfurullah ehtiyac duymursunuz. Şeytan sizi yoldan çıxardır. Bax bu yaxında oxuduğum məqalədən bir iki kəlimə yazım. Şeytanın varlığını bariz şəkildə göstərən bir nümunədir. Hər kəs içi mən qarışıq nəisə vacıq mənə lazımlı iş olan kimi deyirəm əşi sabah edərəm. Saba yenə deyirəm eşi sabah edərəm, ancaq mən bilirəm ki o iş mənə lazımlıdır mən o işi etsəm qazanacam. Heç düşünmüsünüz ki insan heç var həmən vəziyyətdə demirki bunu mən indi idman edəcəm mən dərsi dərsdən gələm kimi oxuyacam. Mövzü çox uzundur qalsın sonraya fikrimi anlamyanlar sual versinler.
    Qonaq
    Qonaq

Yeni mövzu tarafından Qonaq B. May 10, 2009 7:35 pm

1

Redaktə edən: Casper, son redaktə tarixi: B.e. May 11, 2009 5:59 pm, cəmi 1 dəfə
    Javanshir

İsmarıc sayı : 1
    Şəhər/ölkə : Seoul,South Korea

Yeni mövzu tarafından Javanshir B. May 10, 2009 8:40 pm

Emin, mence suali sehv qoymusan. Allah deyende neyi nezerde tutursan? Islam dinindeki allahi, yoxsa yaradici olan allahi, chunki ereb dilinden tecumede allah yaradici demekdir. Ve Islamdaki yaradici allah ile diger yaradici arasinda ferqler var (her bir dinde ve konsepsiyada).
    Eger sen dini nezerde tutursansa butun dinler insan terefinden yaradilmish sistemlerdi, bunlardan bezileri insanlari idare etmek, bezileri insanlarin menevi boshluqlarini doldurmaq, bezileri insanlari birleshdirmek, bezileri insanlari daha medeni bir seviyyeye chatdirmaq, bezileri de bashqa meqsedlerle yaradilib.
    Qaldi ki Azerin dediyine, Azerbaycan ateizm uzre 3cu yerde deyil. O statistikani men de gormushem, orda dini gundelik heyatlarina tetbiq eden insanlar nezerde tutulur. Elbette bir azerbaycanli ile bir slovakin din anlayishi arasinda dunyalar qeder ferq var.
    Azer
    Azer
    Admin

İsmarıc sayı : 40
    Şəhər/ölkə : Suwon

Yeni mövzu tarafından Azer B.e. May 11, 2009 11:05 am

Javanshir yazıb:Emin, mence suali sehv qoymusan. Allah deyende neyi nezerde tutursan? Islam dinindeki allahi, yoxsa yaradici olan allahi, chunki ereb dilinden tecumede allah yaradici demekdir. Ve Islamdaki yaradici allah ile diger yaradici arasinda ferqler var (her bir dinde ve konsepsiyada).
    Eger sen dini nezerde tutursansa butun dinler insan terefinden yaradilmish sistemlerdi, bunlardan bezileri insanlari idare etmek, bezileri insanlarin menevi boshluqlarini doldurmaq, bezileri insanlari birleshdirmek, bezileri insanlari daha medeni bir seviyyeye chatdirmaq, bezileri de bashqa meqsedlerle yaradilib.
    Qaldi ki Azerin dediyine, Azerbaycan ateizm uzre 3cu yerde deyil. O statistikani men de gormushem, orda dini gundelik heyatlarina tetbiq eden insanlar nezerde tutulur. Elbette bir azerbaycanli ile bir slovakin din anlayishi arasinda dunyalar qeder ferq var.
    Men belə başa düşürəm ki Sən yaradıcının olmasına inanırsan ancaq dinlərə inanmırsa hə sualı ona görə verirəm ki bilim səninlə fikir ayrılığı haradıdır və onu sübüt etməyə çalışım. cavab verəndən sonra ardını yazacam
    anar_rustemov

İsmarıc sayı : 7

Yeni mövzu tarafından anar_rustemov Ç.a. May 12, 2009 5:15 am

Admin yazıb:Əgər bir nəfər görmədiyi şeyə inanmırsa, ona necə ALLAHI(CC) sübut edərsiniz?

Məmmədəmin, sən bir sayt hazırlayanda, hamı kimi səndə özünə bir copyright qoyursan, heləmi? İndi birisi (misal üçün Memati) durub desəki, nə olsun ki, bu saytda "Copyright by Məmmədəmin" yazılıb mən inanmıram. Bunu saytı Məlikməmməd hazırlayib. Digərləridə düşür üstünə ki, axı bütün hüquqlar Məmmədəminə malikdır, Məlimməmməd kimdir axı... İndi bu ha Memati nə qədər döğrudur?İndi Memati inanmadığına görə müəllif Məmmədəmin deyil?

Eləcədə, görmədiyi şeyə inanmayan adamlarlada heç dərinliyədə getmək döğru deyil. Cünki, onlar 100 lərlə görmədikləri şeylər var ki, inanırlar, amma qəbul etmirlər. misal üçün hava, süa, ağil, hiss, duygu, yuxunun məkanı, zamanın hiss edilməsi, bəzi mikrospoklarinda gorə bilmədikləri viruslar və mikroblar və s. minlərcə misal çəkmək olar.

Həmçinin onlar Allah(cc)nın yaratdıqları minlərcə yaradılışlarıda görür və inanmır. misal üçün kainat, insanın özü, dağlar, cəməkliklər, canlı hüceyrə(hansiki insan yarada bilmir) və s. Ona görədə o tipli insanlar ilə danısanda çox detallara varmaq lazım deyil çünki çoxları deyirki, "Qatıq yenədə qaradır".

Sponsored content

Yeni mövzu tarafından Sponsored content

Forum saatı: C. Apr. 19, 2024 5:04 pm